מדריך כשרות בטורינו

טורינו, העיר היפה והבירה ההיסטורית שבצפון מערב איטליה, שוכנת למרגלות הרי האלפים ומציעה אפשרויות רבות למטיילים. הקרבה לאתרי הסקי, המלונות המפנקים, האתרים ההיסטוריים והאווירה המיוחדת, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה הפופולריים באיטליה. ומה עם שומרי הכשרות? הנה מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בטורינו, מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות.

כל מה שחשוב לדעת

שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב email
שליחה
שיתוף ב print
הדפסה

לינה ואירוח

מלונות כשרים או קרובים במרחק הליכה קצר לבית חב"ד, מידע על פתרונות לשבת והזמנה מהירה.

חנויות ורשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות, חנויות עם מוצרים כשרים מיובאים ופתרונות נוספים.

מסעדות כשרות וקייטרינג

מדריך למסעדות כשרות בסביבה, שירותי קייטרינג עם אוכל מוכן כשר לשבת ולחג ועוד.

בית חב"ד בסביבה

כתובת בית חב"ד הקרוב, הרשמה לסעודות שבת, יצירת קשר ופרטים נוספים.

הידעת?

קבוצה קטנה של יהודים התיישבה בטורינו בשנת 1424 בראשם הבנקאי הצרפתי, אליאס אלמאני, שעבר לגור בעיר עם משפחתו. מאז חיו היהודים בעיר כקהילה קטנה תחת חסות הדוכס מסאבוי. היהודים הורשו להתגורר במתחם קטן שם עסקו במסחר. המיסים ששילמו היהודים בטורינו היו גבוהים במיוחד והטלת מסים חדשים איימה באופן קבוע על היהודים שהסתכנו במאסר או בגירוש. תחת חסות הדוכס מסאבוי הוקמו בעיר בנקים של יהודים, תלמודי תורה, ובהמשך גם בית חרושת לבדים.

הסיפוח של העיר לצרפת בשנת 1798, הביא ליהודים חופש תנועה והם הורשו לצאת מתחומי הגטו. אך עם נפילתו של נפוליאון בשנת 1814, חזר המלך ויקטור עמנואל הראשון וחוקק את ההגבלות כנגד היהודים. כמה שנים לאחר מכן קיבלו היהודים זכויות שוות באופן יחסי וחלקם גם נלחם לצד האיטלקים בצבא סרדיניה. החופש היחסי משך לעיר יהודים נוספים ובשנת 1884 הוקם בעיר בית הכנסת הגדול של טורינו.

תקופת מלחמת העולם השנייה פגעה בקהילה והגרמנים שלחו כמה עשרות יהודים למחנות הריכוז. חלק מבני הקהילה הצליחו להימלט וחברו לפרטיזנים. עם סיום המלחמה, נותרו בעיר טורינו כ-3000 יהודים. כיום חיים בטורינו כמה מאות יהודים, ויש בית חב"ד פעיל ושירותי קהילה.