מדריך כשרות בסלוניקי

סלוניקי, עיר הנמל היוונית קלאסית, בירת חבל מקדוניה והיהלום בדרך אל צפון יוון, היא עיר מרתקת ומלאה בהיסטוריה יהודית. הטיסה הקצרה, המלונות המפנקים, האתרים ההיסטוריים והאווירה המיוחדת, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה הפופולריים ביותר. ומה עם שומרי הכשרות? הנה מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בסלוניקי, מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כל מה שחשוב לדעת

לינה ואירוח

מלונות כשרים או קרובים במרחק הליכה קצר לבית חב"ד, מידע על פתרונות לשבת והזמנה מהירה.

חנויות ורשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות, חנויות עם מוצרים כשרים מיובאים ופתרונות נוספים.

מסעדות כשרות וקייטרינג

מדריך למסעדות כשרות בסביבה, שירותי קייטרינג עם אוכל מוכן כשר לשבת ולחג ועוד.

בית חב"ד בסביבה

כתובת בית חב"ד הקרוב, הרשמה לסעודות שבת, יצירת קשר ופרטים נוספים.

הידעת?

חוקרים טוענים שיהודים חיו בסלוניקי כבר בזמן הקמתה (315 לפנה"ס). יש עדות היסטורית נוספת על קיומה של קהילה יהודית בסלוניקי גם בתקופה הרומית והביזנטית. יהודים אלה נקראו "רומניוטים" ודיברו בשפה היוונית. באמצע המאה ה-14 החלו להגיע יהודים לסלוניקי ממרכז אירופה, סיציליה ואיטליה. אבל הגל המשמעותי של היהודים הגיע לאחר גירוש ספרד, אז הגיעו לעיר כ-20 אלף יהודים ספרדים.

סלוניקי עלתה בהמשך על המפה של ההיסטוריה היהודית בעקבות פרשת "שבתי צבי" שגרמה לזעזוע גדול בקהילה. מאמצע המאה ה-19 החלו גילויי ציונות בין יהודי סלוניקי שלמדו והתחנכו בבתי הספר של אליאנס. היהודים שלטו במסחר והיו ללא ספק כוח העבודה הגדול ביותר בעיר. לכן גם רחובות העיר היו ריקים יחסית בשבת ובחגים היהודיים.

תקופת מלחמת העולם השנייה והכיבוש הגרמני פגעה ביהודים בצורה קשה מאוד, רבים גורשו ונספו ולמעשה הקהילה הפסיקה להתקיים. ממספר של 50 אלף לפני המלחמה, נותרו קצת יותר מ-2000 יהודים בעיר. כיום מתגוררת בעיר קהילה קטנה ומלוכדת.