מדריך כשרות בדרום ספרד

ברד כמעט שלא יורד בדרום ספרד, במקומו יש הרבה מאוד חופים יפים, ערים קסומות והיסטוריה יהודית מרתקת. ומה עם שומרי הכשרות? הנה מדריך לשומרי כשרות בדרום ספרד, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות.

כל מה שחשוב לדעת

שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב email
שליחה
שיתוף ב print
הדפסה

לינה ואירוח

מלונות כשרים או קרובים במרחק הליכה קצר לבית חב"ד, מידע על פתרונות לשבת והזמנה מהירה.

חנויות ורשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות, חנויות עם מוצרים כשרים מיובאים ופתרונות נוספים.

מסעדות כשרות וקייטרינג

מדריך למסעדות כשרות בסביבה, שירותי קייטרינג עם אוכל מוכן כשר לשבת ולחג ועוד.

בית חב"ד בסביבה

כתובת בית חב"ד הקרוב, הרשמה לסעודות שבת, יצירת קשר ופרטים נוספים.

הידעת?

הכיבוש המוסלמי של ספרד בסוף המאה הראשונה פתח את תור הזהב של יהדות ספרד. בדרום ספרד, פרחו קהילות עם רבנים בעלי שם כמו רבי שמואל הנגיד בעיר גרנדה וחסדאי אבן שפרוט מקורדובה. כמה שנים לאחר מכן בקורדובה, נולד אחד מענקי העולם היהודי – הרמב"ם.

על פי מסורת יהדות ספרד, חלק מהיהודים שהוגלו על ידי נבוכדנצר התיישבו בעיר גרנדה, מה שהופך אותה לאחת הקהילות העתיקות באירופה. במאה ה -11, בעקבות הפיצול מממלכת אנדלוסיה, קיבלו היהודים תפקידי מפתח בשלטון, ובראשם שמואל הנגיד שהיה שר האוצר, שר הצבא והמשנה למלך. בהמשך השנים נפלו היהודים קורבן למלחמות וכיבושים באזור, ואף גורשו מהעיר. בתקופת גירוש ספרד, סולקו היהודים מהעיר והמלך חתם על צו להריסת הרובע היהודי.

במקביל, בקורדובה התקיימה קהילה יהודית עם אנשי רוח רבים, סופרים ורבנים. הבולט שבהם היה כמובן הרמב"ם שנולד בעיר, אך עזב אותה בעקבות פלישת צבא האל-מוואחידון והאיום על היהודים. בעידן הזהב של קהילת קורדובה, היה הרובע היהודי ממוקם ליד מבצר האלקזר. בשנת 1391 ספגה הקהילה היהודית מכה קשה, כאשר יחד עם קהילות יהודיות ברחבי ספרד נפלה קורבן להתפרעויות אלימות ואנטישמיות. רוב בני הקהילה נהרגו במהומות. הקהילה היהודית חדלה סופית מלהתקיים לאחר 1483, כאשר גורשו כל היהודים מאנדלוסיה.