מדריך כשרות במלטה

מלטה היא מדינת איים עם מזג אוויר נהדר, אטרקציות היסטוריות וחופים יפים. הטיסה הקצרה, המלונות המפנקים, אתרי המורשת המקומית והאווירה המיוחדת, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה המבוקשים באזור הים התיכון. ומה עם שומרי הכשרות? הנה מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה במלטה, מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות.

כל מה שחשוב לדעת

שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב email
שליחה
שיתוף ב print
הדפסה

לינה ואירוח

מלונות כשרים או קרובים במרחק הליכה קצר לבית חב"ד, מידע על פתרונות לשבת והזמנה מהירה.

חנויות ורשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות, חנויות עם מוצרים כשרים מיובאים ופתרונות נוספים.

מסעדות כשרות וקייטרינג

מדריך למסעדות כשרות בסביבה, שירותי קייטרינג עם אוכל מוכן כשר לשבת ולחג ועוד.

בית חב"ד בסביבה

כתובת בית חב"ד הקרוב, הרשמה לסעודות שבת, יצירת קשר ופרטים נוספים.

הידעת?

בתחילת ימי הביניים, חיו במלטה כמה מאות יהודים. היהודי תושב מלטה המפורסם ביותר בימי הביניים היה כנראה הרב המקובל יליד ספרד, רבי אברהם אבולעפיה. רוב היהודים היו חנוונים או סוחרים, וחיו זה לצד זה עם שכניהם הנוצרים. בתחילת המאה ה-15, הסובלנות היחסית של השלטונות כלפי הקהילה היהודית במלטה נשחקה בהדרגה במקביל לעוינות ההולכת וגוברת כלפי היהודים בחצי האי האיברי. גירוש ספרד גרם גם ליציאה של היהודים ממלטה, וחלקם הגדול עבר לסיציליה. תקופת השלטון של אבי מסדר סנט ג'ון במלטה התאפיינה בפשיטות על אוניות ושבי של יהודים רבים, ולאחר מכן שחרורם תמורת כופר. בשנת 1792 גירש נפוליאון את האבירים ממלטה והיהודים הורשו להתיישב על האי. כאשר הוא וצבאו גורשו על ידי הבריטים, הגיעו עוד מתיישבים יהודים מג'יברלטר.

החל מראשית המאה העשרים, משום שהקהילה היתה קטנה כל כך, לא היה לאי תמיד רב ראשי. בשנות העשרים והשלושים, כשהאוכלוסייה היהודית מנתה כחמישים חברים בלבד, הובא במיוחד רב מסיציליה לכבוד הימים הנוראים, לטקסי בר מצווה ולחתונות. בתקופת מלחמת העולם השנייה מספר יהודים שנמלטו מהגרמנים התיישבו במלטה, כמו כן כמה יהודים מלטזים נלחמו בשורות הצבא הבריטי. בשנים האחרונות, הודות לתמיכת תורמים מאנגליה ומארצות הברית, הוקם בית כנסת חדש באי מלטה ומרכז יהודי המנוהל כיום על ידי הקרן היהודית במלטה. באי פועל גם בית חב"ד עבור המבקרים והמטיילים.