מדריך כשרות בדוברובניק

העיר העתיקה של דוברובניק ידועה כאחד הערים היפות ביותר שהשתמרו מתקופת ימי הביניים. המקומיים מכנים אותה "הפנינה של הים האדריאטי" והיא מוקפת בחומות עתיקות, מציעה ארמונות ומבצרים ואווירה פסטורלית במיוחד. ומה עם שומרי הכשרות? הנה מדריך לשומרי כשרות בדוברובניק, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות.

כל מה שחשוב לדעת

שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב email
שליחה
שיתוף ב print
הדפסה

לינה ואירוח

מלונות כשרים או קרובים במרחק הליכה קצר לבית חב"ד, מידע על פתרונות לשבת והזמנה מהירה.

חנויות ורשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות, חנויות עם מוצרים כשרים מיובאים ופתרונות נוספים.

מסעדות כשרות וקייטרינג

מדריך למסעדות כשרות בסביבה, שירותי קייטרינג עם אוכל מוכן כשר לשבת ולחג ועוד.

בית חב"ד בסביבה

כתובת בית חב"ד הקרוב, הרשמה לסעודות שבת, יצירת קשר ופרטים נוספים.

הידעת?

הקהילה היהודית החלה להתפתח בקרואטיה כבר במאה השלישית, למרות שידוע לנו מעט מאוד על היהודים עד לימי הביניים המאוחרים. אחת מהעדויות הקדומות הוא מכתב ששלח המדינאי והרופא המפורסם חסדאי אבן שפרוט למלך הכוזרים ובו מוזכר קיומם של יהודים על אדמת קרואטיה. המאה ה-19 הייתה תקופת שגשוג ופריחה בה קיבלו היהודים שוויון זכויות וקהילות רבות צמחו בערים הגדולות, דיברו קרואטית כשפת אם ונטמעו בחברה. כיום, בקרואטיה יש כמה בתי כנסת וארגונים יהודיים, בערים הגדולות כמו זאגרב , רייקה ועוד. הקהילה בזאגרב היא הגדולה והפעילה ביותר. מדי שנה מתקיים בעיר פסטיבל הקולנוע היהודי המקדם תרבות וזהות יהודית.

לאחר גירוש ספרד בשנת 1492 עברו פליטים יהודים רבים באזור דוברובניק בדרכם לערי הבלקן תחת השלטון העות'ומאני, חלקם גם התיישבו בעיר. הגל השני של היהודים היא כמה עשרות שנים מאוחר יותר, לאחר גירושם מדרום איטליה. באמצה המאה ה-16 הוקם בעיר גטו יהודי ובו כ-50 משפחות, חלקם רופאים שקיבלו אישור מיוחד מהאפיפיור לטפל בנוצרים. בשנים שלאחר מכן זכתה הקהילה היהודית לשקט יחסי, במיוחד תחת השלטון הצרפתי ולאחר מכן גם האוסטרי.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הפך דוברובניק לחלק מיוגוסלביה, והאוכלוסייה היהודית עזבה בחלקה את העיר. דוברובניק נכבשה על ידי הצבא האיטלקי באפריל 1941 והרכוש היהודי הוחרם, עם זאת היהודים המעטים שהתגוררו בעיר לא גורשו בהתחלה למחנות ההשמדה. רק כשנה לאחר מכן ובעקבות לחץ גרמני נשלחו יהודי העיר למחנות ריכוז. לאחר המלחמה חזרו כמה משפחות בודדות של יהודים להתגורר בעיר.